Nelaimės atveju
Jeigu jums viešint Belgijoje prireikė:
- išsikviesti policiją, skambinkite iš bet kurio tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefonu 101;
- išsikviesti greitąją medicinos pagalbą/gaisrininkus, skambinkite iš bet kurio tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefonu 100.
SVARBU: |
Visose ES šalyse (taip pat ir Belgijoje) veikia vieninga pagalbos išsikvietimo telefonu 112 sistema. Šiuo numeriu galite prisiskambinti iš bet tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefono. |
Jeigu jums viešint Liuksemburge prireikė:
- išsikviesti policiją, skambinkite iš bet kurio tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefonu 113;
- išsikviesti greitąją medicinos pagalbą/gaisrininkus, skambinkite iš bet kurio tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefonu 112.
- išsikviesti gaisrininkus Liuksemburgo mieste, galima skambinti ir šiuo numeriu 442244
SVARBU: |
Visose ES šalyse (taip pat ir Liuksemburge) veikia vieninga pagalbos išsikvietimo telefonu 112 sistema. Šiuo numeriu galite prisiskambinti iš bet tinklo (fiksuoto ar mobilaus ryšio) telefono. |
Konsulinės pagalbos teikimas
Lietuvos Respublikos ambasada Briuselyje dirba pirmadieniais-ketvirtadieniais 9.00-18.00, penktadieniais 9.00-16.45 (pietų pertrauka 13.00-14.00).
Švenčių dienomis ir savaitgaliais ambasada nedirba.
Ambasados telefonas +32 2401 98 95
Faksas +32 2401 98 98
E. paštas amb.be@urm.lt
DĖMESIO! |
Konsulinė informacija ir konsulinė pagalba (Užsienio reikalų ministerijos darbo laiku): +370 5 250 7706 Užsienyje keliaujantys Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais ne Lietuvos atstovybių darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444, el. paštu pilieciai@urm.lt |
Jeigu praradote/jums pavogė asmens dokumentus
Praradus Lietuvos Respublikos asmens dokumentus (pasą, tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą, kt. dokumentus), svarbu nedelsiant apie tai informuoti už šių dokumentų išdavimą atsakingas Lietuvos Respublikos institucijas. Taip jūsų prarasti dokumentai bus paskelbti negaliojančiais, išvengsite galimo piktnaudžiavimo ir pasinaudojimo jūsų dokumentais.
Vagystės atveju:
- apie įvykį informuokite vietos policiją bei gaukite atitinkamą policijos protokolą;
- susisiekite su artimiausia Lietuvos Respublikos ambasada jos darbo valandomis bei informuokite apie įvykį. Tam, kad jūsų dokumentai būtų paskelbti negaliojančiais, turite atvykti asmeniškai į ambasadą bei užpildyti nustatytos formos pranešimą.
- Savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (jei turimas).
Jeigu praradote savo asmens tapatybės kortelę ar pasą ir jums reikia grįžti į Lietuvą
Ambasada jums gali išduoti Asmens grįžimo pažymėjimą. Šis dokumentas galioja 15 dienų nuo dokumento išdavimo ir yra skirtas tik grįžimui į Lietuvą. Su šiuo dokumentu tęsti kelionės į kitas užsienio valstybes negalite.
DĖMESIO: |
Vietos policijos išduotas protokolas apie asmens dokumentų vagystę nėra pakankamas dokumentas grįžimui į Lietuvą, t.y. šis dokumentas nepakeičia turėto asmens dokumento ir su juo išskristi iš šalies jums nebus leista. Grįžimas galimas tik su Asmens grįžimo pažymėjimu. |
Jeigu praradote vairuotojo pažymėjimą ir/ar transporto priemonės registracijos liudijimą
Praradę vairuotojo pažymėjimą ar transporto priemonės registracijos liudijimą, nedelsiant kreipkitės į artimiausią policijos įstaigą ir praneškite apie prarastą dokumentą. Policijos įstaigoje Jums bus išduota pažyma, patvirtinanti dokumentų praradimą. Pranešti apie prarastą vairuotojo pažymėjimą galite Regitros Vairuotojo Portale.
Vietoje prarasto vairuotojo pažymėjimo ar transporto priemonės registracijos liudijimo, ambasada Jums gali išduoti konsulines pažymas, kurias turėdamas į Lietuvą galėsite grįžti automobiliu. Mokestis už konsulinės pažymos išdavimą – 30 eurų.
SVARBU: |
Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos nėra įgaliotos išduoti vairuotojo pažymėjimus ar transporto priemonės registracijos liudijimus vietoje prarastų. Tą padaryti gali tik kompetentingos įstaigos Lietuvoje. |
Dokumentai, reikalingi pažymai gauti:
- asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
- užpildytas prašymas;
- vietos policijos išduota pažyma apie dokumentų praradimo faktą;
- jei asmuo prašo išduoti pažymą vietoj transporto priemonės registracijos liudijimo, kai transporto priemonė asmeniui nepriklauso, reikalingas notariškai patvirtintas transporto priemonės savininko įgaliojimas arba laisvos formos rašytinis paaiškinimas apie turimą teisę valdyti transporto priemonę.
Praradus pinigus
Ambasada teikti finansinę pagalbą neturi galimybių, tačiau visuomet ambasadoje yra suteikiama galimybė jums susisiekti su jūsų artimais žmonėmis (bei susitarti dėl pinigų jums perdavimo). Rekomenduojama pinigų perlaidas vykdyti per Western Union (jų tinklas yra labai platus tiek Belgijoje, tiek Liuksemburge, dažniausiai veikia pašto skyriuose). Visą informaciją apie pinigų perlaidas galite rasti www.westernunion.com
Daugiau informacijos apie tai ką daryti nelaimės atveju.
Dėl medicinos pagalbos teikimo užsienio valstybėse
Lietuvos Respublikos ambasada Briuselyje ragina visus piliečius, vykstančius į ES valstybes turėti su savimi Europos Sveikatos draudimo kortelę, kuri reikalinga norint gauti būtinąją medicinos pagalbą užsienio valstybėje ir kurios teikimo išlaidos gali būti kompensuojamos valstybinio socialinio draudimo.
(Vadovaujantis ES teisės aktais, vienoje ES ar EEE šalyje narėje apdraustieji valstybiniu sveikatos draudimu asmenys, laikinai nuvykę į bet kurią kitą ES ar EEE šalį narę, turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o šių paslaugų išlaidas kompensuos valstybinis sveikatos draudimas.
Taip pat raginame visus asmenis, vykstančius į užsienio valstybes apsidrausti kelionės draudimu (ypač jeigu neturite Europos sveikatos draudimo kortelės).
Turite atminti, kad atsitikus nelaimei, jūsų gydymo išlaidų padengimas (neturint Europos sveikatos draudimo kortelės ar kelionės draudimo) bus tik jūsų pačių ir jūsų artimųjų rūpestis. Ambasada finansinės paramos suteikti negalės.
Dingus žmogui
Ieškant į užsienio valstybę išvykusio artimojo, reikėtų kreiptis į artimiausią policijos įstaigą – besikreipiančio asmens gyvenamojoje vietoje esantį policijos komisariatą.
- Daugiau informacijos rasite čia
- Detali informacija
Užsienyje mirusių Lietuvos Respublikos piliečių palaikų pervežimas į Lietuvą
Detalią informaciją rasite čia.
Jeigu tapote prekybos žmonėmis auka
Jeigu Jūs ar Jūsų artimieji tapo prekybos žmonėmis aukomis, nedelsdami apie tai praneškite artimiausiai policijos įstaigai. Jei užsienio valstybėje esate ne savo noru ir norite nedelsiant grįžti į Lietuvą, kreipkitės į Ambasadą.
Taip pat, susidūrus su prekyba žmonėmis, nukentėję, jų artimieji ar asmenys, žinantys apie tokio nusikaltimo padarymą, gali skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
JTO Konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą Protokole dėl prekybos žmonėmis yra pateikta „prekybos žmonėmis“ sąvoka:
„Prekyba žmonėmis“ – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimą.
Tame pačiame dokumente pabrėžiama, kad prekybos žmonėmis aukos sutikimas iš anksto apgalvotam išnaudojimui neturi reikšmės.